Pomoc
Poszukujesz innych tematów?
Co robić z elektrośmieciami?
Wyrzucając do zwykłego kosza na śmieci nawet małą, przepaloną żarówkę energooszczędną, zagrażamy środowisku naturalnemu, a do tego łamiemy prawo.
Co to jest KGO?
KGO to skrót od: Koszty Gospodarowania Odpadami. Zwrot ten został użyty w ustawie, w art.
25 nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uchwalonej przez sejm
21.11.2008. KGO potocznie zwane jest opłatą recyklingową.
Elektrośmieci, inaczej elektroodpady są to: stare, zepsute i wyeksploatowane urządzenia elektryczne i elektroniczne, czyli takie, którego działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub pół elektromagnetycznych. Wśród nich wyróżnia się między innymi żarówki energooszczędne, świetlówki, lampy wyładowcze, klimatyzatory i wentylatory, a także pralki, lodówki, telewizory, komputery oraz telefony czyli ogólnie rzecz biorąc sprzęt oświetleniowy, AGD, RTV i IT. Tak naprawdę pojęcie elektrośmieci jest bardzo szerokie, obejmuje wiele produktów, które to sklasyfikowano w dziesięciu grupach.
Od 8 lipca 2008 r. Inspekcja Ochrony Środowiska może karać mieszkańców za demontowanie urządzeń gospodarstwa domowego i wyrzucanie elektroodpadów na śmietnik razem z innymi odpadami. Nowe uprawnienia wynikają z nowelizacji prawnej. Inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska będą mogli karać mandatami m.in. przedsiębiorców, którzy sprzedając urządzenia TRV i AGD nie przyjmują od klientów zużytych sprzętów tego samego typu w czasie finalizacji transakcji kupna-sprzedaży. Kary mogą również dotyczyć braku załączania - przez właścicieli firm – informacji o sposobach postępowania ze zużytym sprzętem.
Za wyrzucenie na śmietnik starej lodówki czy telewizora będzie groziło od 2 tys. zł do 100 tys. zł kary.
Sprzedawca będzie musiał uwidocznić w cenie koszt późniejszego recyklingu sprzętu RTV i AGD, aby klient wiedział, za co dokładnie płaci i co się składa na ostateczną cenę produktu. Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji.
Dlaczego nie wrzucamy do śmietnika?
Po pierwsze elektrośmieci zawierają wiele szkodliwych i groźnych substancji, takich jak rtęć, ołów, kadm, brom, a także freon niszczący górne warstwy atmosfery. Elektrośmieci wyrzucone do kosza wraz z innymi odpadami trafiają najczęściej na zwykłe wysypiska śmieci, co jest najgorszym rozwiązaniem. Produkty te poważnie zagrażają środowisku naturalnemu (przenikają bowiem do ziemi i wód gruntowych), a także naszemu zdrowiu.
A i tak na przykład rtęć, którą zwierają niektóre rodzaje świetlówek łatwo wchłaniana jest przez organizm, osadza się głównie w nerkach i wątrobie powodując ciężkie schorzenia. Zawarty w bateriach kadm uszkadza nerki, kości, zaburza funkcje rozrodcze, powoduje nowotwory, a także nadciśnienie.
Po drugie sprzęt ten jest bogatym źródłem surowców nadających się do przetworzenia i powtórnego użycia, tym samym prowadzi to do ogromnych oszczędności. Przykładowo, aż 90% zużytej świetlówki można ponownie wykorzystać do produkcji nowej.
Gdzie zostawiać elektrośmieci?
Zgodnie z ustawą, elektrośmieci z gospodarstwa domowego powinno się oddawać do specjalistycznego punktu zbierania oraz do sklepów lub hurtowni z takim sprzętem (przy zakupie nowego sprzętu obowiązuje zasada - stary za nowy, bez względu na markę). Przyjmowanie elektrośmieci jest bezpłatne - w momencie gdy zużyty sprzęt zostanie dostarczony bezpośrednio do siedziby sklepu, w innym przypadku klient zmuszony jest pokryć koszt transportu sprzętu.
Adresy punktów zbierania elektroodpadów dostępne są pod bezpłatnym numerem infolinii: 0 800 000 080.